Разлика помеѓу преработките на „Михаил III Пијаницата“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox monarch | name = Михаил III | title = Цар на Виза...)
 
 
==Живот==
===Младост и регенство===
 
==Младост и регенство===
 
[[File:Solidus-Michael III-sb1686.jpg|thumb|200px|left|Оваа монета искована за време на владеењето на [[Теодора (сопруга на Теофил)|Теодора]] покажува како Михаил бил потиснат од неговата мајка, која е прикажан како самостоен владетел на предната страна, и дури помал од неговата сестра Текла, која е прикажана заедно со младиот Михаил на задната страна на монетата.]]