Разлика помеѓу преработките на „Отоманско Царство“

с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Отоманска империја на Отоманско царство)
с
|conventional_long_name = Отоманска империја
|continent = [[Азија]], [[Европа]], [[Африка]]
|status = империја
|event_start = [[Создавање на Отоманската империја|Основана]]
|year_start = 1299
* Shaw, Stanford J., and Ezel Kural Shaw. ''History of the Ottoman Empire and Modern Turkey. Vol. 2, Reform, Revolution, and Republic: The Rise of Modern Turkey, 1808–1975.'' (1977). [http://www.amazon.com/History-Ottoman-Empire-Modern-Turkey/dp/0521291666/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1196874166&sr=8-2 Amazon.com], excerpt and text search
* Toledano, Ehud R. ''The Ottoman Slave Trade and Its Suppression, 1840–1890.'' (1982)
 
 
{{Територијална хронологија на Отоманската Империја}}
{{Османлиска империја}}