Разлика помеѓу преработките на „Цариград“

Додадени 20 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Dablink|Оваа статија е за градот пред [[Падот на Константинопол (1453)]]. За денешниот модерен град видете [[Истанбул]].}}
 
'''Цариград''' ({{lang-cu|Цѣсарьградъ}}, [[црковнословенски јазик|црковнословенски]]: Царьгра̀дъ) или '''Константинопол''' ({{lang-grc|Κωνσταντινούπολις}} - „Константиновград“) — престолнина на [[Римско царство|Римското царство]] ([[330]]-[[395]]), [[Византија]] ([[ИсточнаИсточно римскаримско империјацарство]]) ([[395]]-[[1204]] и [[1261]]-[[1453]]), [[ЛатинскаЛатинско империјацарство|Латинското]] ([[1204]]-[[1261]]) и [[ОсманлискаОсманлиското империјацарство]] ([[1453]]-[[1922]]). Официјално, од ''1930'' година, градот станал престолнина на новата [[Турција|Турска држава]] под името [[Истанбул]].
[[Податотека:Byzantine Constantinople-en.png|thumb|300px|Карта на Константинопол]]
Градот бил основан од страна на римскиот император [[Константин I Велики]] кој барал нова престолнина. Во неговата изградба учествувале над милион робови. Биле изградени големи и високи ѕидини кои придонесувале внатрешноста на градот да биде скоро недопирлива. Во продолжение на неколку векови, тој бил најголемиот град по жители со население од 12 000 000 жители<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1023189.stm BBC - Timeline: Turkey]</ref><ref>[http://concise.britannica.com/ebc/article-9368294/Istanbul Britannica, Istanbul]</ref><ref>[http://lexicorient.com/e.o/istanbul.htm Lexicorient, Istanbul]</ref> .