Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

→‎Историја: дополнување
с
(→‎Историја: дополнување)
 
== Историја ==
Металург е оформен во [[1964]] година. Во својата историја, клубот две сезони има настапувано во 2.Втората Југословенскафудбалска лига на [[СФРЈ]]. По независностаосамостојувањето на [[Македонија]], клубот учествувал во првата сезона во [[Прва македонска фудбалска лига|Првата македонска фудбалска лига]], каде во есенскиот дел ја освоил вицешампионската титула, но на крајот на сезоната испаднал од лигата. Од тогашОттогаш, клубот настапувал во [[Втора македонска фудбалска лига|Втората лига]] и во [[Трета македонска фудбалска лига|Третата лига (Север)]].
ОдВо сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]], паМеталург навамуповторно Металургсе игравратил во Првата Лига.
МеталургНајголемиот еуспех освојувачна клубот бил освојувањето на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во [[2011]] година.
==Настапи во Првата македонска фудбалска лига==
===Сезона 2015-2016===
По лошиот почеток на сезоната, кога по петте одиграни кола, „Металург“ се наоѓал на последното место, со само еден освоен бод, бил сменет тренерот на клубот, [[Марјан Герасимовски]], а неговото место го зазел [[Алексо Мацков]], кој претходно го водел младинскиот тим.<ref>„Мацков седнува на клупата кај Металург“, ''Дневник'', година XIX, број 5855, среда, 2 септември, стр. 22.</ref>
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Шаблонска група
|title=Домашни титули