Разлика помеѓу преработките на „Скандиум“

Додадени 73 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Sc-TableImage.png|250px|right|Скандиумот во периодниот систем.]]
[[Податотека:Sc,21.jpg|right|мини|150px|Скандиумова руда.]]
Скандиумот е редок, мек, сребреникав, многу светол [[метал]]ен елемент кој развива жолтеникава или розеникава боја кога е изложен на воздух. Овој метал не може да биде нападнат од 1:1 смеса на [[азотна киселина]] и [[флуороводордна киселина]].
 
== Наводи ==
 
{{наводи}}
 
 
 
 
 
 
{{Компактна табела на периодниот систем на елементите}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Скандиум| ]]
[[Категорија:Преодни метали]]
[[Категорија:Хемиски елементи]]