Разлика помеѓу преработките на „Франциум“

Додадени 85 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{инфокутија франциум}}
'''Франциум''' (fr, лат. francium) е [[алкален метал]] од IА група.<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref> <ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Името го добил според [[Франција]]. Франциумот е најреактивен елемент. Откриен е во [[1939]] [[година]] во [[Франција]] од страна на [[Маргарита Пери]]. Франциумот се раствора во [[вода]], а најмногу реагира со киселините.
 
{{Периоден систем на елементите}}
 
== ИзвориНаводи ==
{{reflist|2наводи}}
 
{{-}}
{{Периоден систем на елементите}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Франциум| ]]
[[Категорија:Хемиски елементи]]
[[Категорија:Алкални метали]]