Разлика помеѓу преработките на „Рубидиум“

Додадени 87 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{инфокутија рубидиум}}
'''Рубидиум''' (Rb, лат. rubidium) е [[алкален метал]] од IА група.<ref>Housecroft C. E., Sharpe A. G. (2008). Inorganic Chemistry (3rd ed.). Prentice Hall. ISBN 978-0131755536.</ref> Има 30 [[изотопи]] чии атомски маси се наоѓаат измеѓу 75-98. Постојан [[изотоп]] е само еден - 85. Во природата се јавува и неговиот [[изотоп]] 87. Заптапен е во земјината кора во количина од 90ppm (ang. parts per million), во облик на минералот [[липедолит]] (KLi2Al(OH, F)2Si4O10) и [[кармалит]].<ref>Parkes, G.D. & Phil, D. (1973). Melorova moderna neorganska hemija. Beograd: Naučna knjiga.</ref>
Откриен е од страна на [[Роберт Бунзен]] и [[Густав Кирхов]] во [[Хајделберг]], [[Германија]] во [[1861]] [[година]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Рубидиум| ]]
[[Категорија:Хемиски елементи]]
[[Категорија:Алкални метали]]