Природна застапеност: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Elemental abundances mk.svg|мини|десно|300п|Застапеност на елементите во [[Земјина кора|Земјината кора]]. Не се прикажани: благородните гасови, Tc(43), Pm(61) и сите елементи по Bi(83), освен Th(90) и U(92).]]
[[Податотека:Relative abundance of elements.png|мини|десно|300п]]
'''Природна распространетост''' (ПР) — поим во [[физика]]та кој ја означува застапеноста на [[изотоп]]ите на еден [[хемиски елемент]] во [[природа]]та на една планета, како да речеме [[Земја]]та. Релативната [[атомска маса]] (прилагодена согласно молскиот удел) на овие изтотопи е [[атомска тежина|атомската тежина]] наведена за секој од елементите [[периоден систем|периодниот систем]]. Распространетоста на еден изотоп се разликува од една [[планета]] до друга (па дури и од едно до друго место на Земјата), но е постојано иста низ времето (во кратлорочна смисла).
__СОДРЖИНА__