Разлика помеѓу преработките на „Изотоп“

Додадени 102 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
''Атомскиот број'' се однесува на бројот на [[протон]]и во атомот. Одовде, изотопи на одреден елемент имаат ист број на протони. Разликата во атомските маси произлегува од разликата во бројот на [[неутрон]]и во [[атомско јадро|атомското јадро]].
 
== Поврзано ==
[[Природна распространетост на изотопите]]
 
{{Нормативна контрола}}