Разлика помеѓу преработките на „Васил Ивановски“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Васил Атанасков Ивaновски''' ([[Оловраде|Ловраде]], [[Костур (град)|Костур]]ско, [[1906]] - [[Софија]], [[1991]]) бил македонски културно-национален и комунистички деец.
 
== Биографија ==
Заедно со семејството Ивановски емигрира во [[Бугарија]]. Прогимназијалното училиште го завршува во [[Пловдив]]. Се вклучува активно во дејностите на македонската емиграција во Бугарија. Како член на [[БКП]] учествува во [[Септемвриско востание|Септемвриското востание]].