Разлика помеѓу преработките на „Алопатричка видообразба“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Speciation modes.svg|right|thumb|300px|Споредба на видовите на природна видообразба.]]
'''Алопатричка видообразба''' или [['''географска видообразба]]''' — [[видообразба]] (специјација) каде глсвна улога играат [[географски]]те изолациони чинители како што се [[реки]]те, [[мориња]]та, [[езера]]та, високите [[планини]], [[пустини]]те и сл.
 
'''Алопатричките видови''' од една популација настануваат кога меѓу одделни делови на популацијата се создаваат различни географски пречки.