Разлика помеѓу преработките на „Алопатричка видообразба“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Speciation modes.svg|right|thumb|300px|Споредба на видовите на природна видообразба.]]
'''Алопатричка видообразба''' или [[географска видообразба]] — [[видообразба]] (специјација) каде глсвна улога играат географските[[географски]]те изолациони чинители како што се реките[[реки]]те, морињата[[мориња]]та, езерата[[езера]]та, високите [[планини]], пустините[[пустини]]те и слично. Ваквиот вид на видообразба се означува како '''географска''' или '''алопатричка специјацијасл.'''
 
'''Алопатричките видови''' од една популација настануваат кога меѓу одделни делови на популацијата се создаваат различни '''географски бариери.'''