Разлика помеѓу преработките на „Висбаден“

Одземени 5 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
[[Податотека:Wiesbaden Luisenplatz 2005-07-18.JPG|thumb|Висбаден.]]
 
'''Висбаден''' ([[герм.]] ''{{lang-de|Wiesbaden''}}) е [[град]] во јужна [[Германија]]. Тој е [[главен град]] на [[Хесен]] со околу 280.000 жители во градот и околу три милиони во неговата околина.
 
== Културни установи ==