Разлика помеѓу преработките на „Висбаден“

Додадени 70 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Karte Wiesbaden in Deutschland.png|десно|Местоположбата на Висбаден.]]
[[Податотека:Wiesbaden Luisenplatz 2005-07-18.JPG|thumb|Висбаден.]]
'''Висбаден''' ([[герм.]] ''Wiesbaden'') е [[град]] во јужна [[Германија]]. Тој е [[главен град]] на [[Хесен]] со околу 280.000 жители во градот и околу три милиони во неговата околина.
 
== Културни установи ==
* [[Висбаденски музеј]]
 
{{хесен-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Висбаден| ]]
[[Категорија:Градови во Хесен]]
[[Категорија:Бањски градови во Германија]]