Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Лука“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Книги од Новиот Завет}}
[[Податотека:Евангелие на Св. Лука 12 в.tif|Евангелие на светиот апостол Лука, [[Македонија]], XII век]]
'''Евангелието на Лука''' ([[грчки]]: ''Κατὰ Λουκᾶν εὐαγγέλιον, kata Loukan euangelion'') или Евангелието според Лука (τὸ εὐαγγέλιον κατὰ Λουκᾶν), обично се произнесува само како Лука, е третото и најдолго од [[Четири евангелија|четирите канонизирани евангелија]] во [[христијанство|христијанската]] [[Библија]] од [[Нов Завет|Новиот Завет]]. Ова синоптичко евангелие го опишува животот и мисионерството на [[Исус од Назарет]]. Во ова евангелие се опишани настаните од раѓањето на Исус до неговото [[Исусово Воскресениез|Воскресение]].