Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Одземени 44 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{Инфокутија бакар}}
'''Бакарот''' е [[хемиски елемент]]. Тој е црвеникав [[метал]] што има широка примена. Атомски број му изнесува 29, додека атомската маса е 63.546.
Се смета дека бакарот е првиот метал кој човекот почнал да го користи, во почетокот како чиста подoцна како легура-бронза.Во мали количества,бакарот може да се сретне слободен во природата,што се зема како причина за неговото откривање и користење уште од најраниот период
-Бакарот влегува во состав ха повеке минерали со различен хемиски состав од кои и се добива.Најпознати од нив се-халкозин,халкопирит(сулфиди),купирит(оксид)и малахит (карбонат).