Разлика помеѓу преработките на „Бакар“

Одземени 65 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
== Хемиски својства ==
Бакарот е помалку реактивен во споредба со железото.Не реагира со хлороводородна киселина,а реагира со азотна и концентрирана сулфурна киселина.Водните раствори на бакарните соли реагираат со повекето метали.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
== Поврзано ==
* [[Бронза]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Компактна табела на периодниот систем на елементите}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хемиски елементи|Бакар]]
[[Категорија:Бакар| ]]
[[Категорија:Хемиски елементи|Бакар]]
[[Категорија:Преодни метали]]