Разлика помеѓу преработките на „Финска“

Додадени 18 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
== Географија и клима ==
 
Финска е држава која се наоѓа во [[Северна Европа]]. Околу 3/4 од територијата на Финска е покриена со [[Планина|планини]]. Во јужниот и северниот дел планините се со [[бор (дрво)|бор]], [[даб]], [[јавор]] и други. Просечната [[јули|јулска]] температура е 16° C, а во [[февруари]] -9° C. Количината на [[снег|снежни]] и [[дожд]]овни врнежи е 460 мм на север и 710 на југ. Со слаб снег земјата е покриена околу пет месеци годишно во Jужна Финска и до седум месеци во [[Лапонија|Северна Финска]].
 
За Финска се зборува дека е земја на водите. Различни се податоците околу бројот на езера во Финска, но тој број е околу 60.000 езера. Најголемо [[езеро]] е [[Сајма]] со 1.800 m². Други важни езера се [[Пајане]], [[Кали]], [[Ори]] и [[Инари (езеро)|Инари]]. Максималната длабочина на [[Инари (езеро)|Инари]] е 60 метри. Според некои податоци, езерото има околу 3.000 острови и зафаќа површина од 1.000 m². Најголема река е [[Боуксен]].