Разлика помеѓу преработките на „Продуценти (филм)“

с
(ситна поправка)
'''Продуценти''' ([[англиски]]: ''The Producers'') е американски [[филм]], во [[режија]] на [[Сузан Стромен]]. Главните улоги ги толкуваат: [[Ума Турман]] и [[Метју Бродерик]].
== Содржина ==
Дејството на филмот се одвива во [[Њујорк]], во [[1959]] година. Макс Бијалисток, некогашен крал на [[Бродвеј]], сега доживува само неуспеси, бидејќи секоја претстава му завршува со премиерата. Работите се менуваат кога ќе го посети [[Невроза|невротичниот]] [[Сметководство|сметководител]] Лео Блум. Двајцата смислуваат шема како да соберат повеќе [[пари]] од потребното, а потоа да направат претставата да пропадне и така да остварат заработка од вишокот пари. Нивниот план изгледа совршено: тие ја наоѓаат претставата од избеганиот [[нацист]] Франк Либкен под наслов „Пролет за [[Хитлер]]“ и ја претвораат во [[мјузикл]]. Се приближува премиерата, кога работите тргнуваат наопаку...<ref>''Антена'', број 859, 12.12.2014, стр. 17.</ref> <ref>''Антена'', број 854, 7.11.2014, стр. 18.</ref> <ref>„Продуценти“, ''Антена'', број 893, 7.8.2015, стр. 20.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}