Анри IV: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{| align="right "<!-- {{lts|Infobox_Monarc
}} this is 280 px wide --->
| {{Инфокутија за монарх
| place of burial =Во [[Базилика Сен-Дени|базиликата Сен-Дени]], [[Франција]]
|}}
'''Анри IV''' (роден на [[13 декември]] [[1553]] во [[По (град)|По]] - починал на [[14 мај]] [[1610]] во [[Париз]]) бил првиот крал на Франција од [[Бурбонска династија|Бурбонската династија]] и крал на [[Навара]]. Тој бил протестант и учествувал на нивна страна во нивните борби. Во 1572, станал крал на Навара, а во август истата година се оженил со [[Маргарита Валоа]], ќерка на кралот [[Анри II]] и сестра на кралевите [[Франсоа II]], [[Шарл IX]] и [[Анри III]]. Овој чин требало да претставува помирување на Протестантите и Католиците, но истиот се претворил во масакар само неколку дена пдооцнаподоцна, во [[Вартоломејска ноќ|Вартоломејската ноќ]], која била организирана од страна на [[Катерина Медичи]].
 
Бил убиен од страна на верскиот фанатик, [[Франсоа Равајак]] на [[14 мај]] [[1610]] во [[Париз]]. На престолот го наследил неговиот син [[Луј XIII|Луј]].
[[Категорија:Починати во 1610 година]]
[[Категорија:Европски монарси од 16 век]]
[[Категорија:Европски монарси од 17 век]]|}
38

уредувања