Разлика помеѓу преработките на „Бас-гитара“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
[[Податотека:ebass.jpg|thumb|100px|Електричeн „Warwick Streamer“ бас со пет жици]]
 
'''Бас -гитара''' (или „бас“) , и акустичната и електричната, денес се користи како пратечки инструмент, меѓутоа има неколку виртуози на бас гитара кои свират со неверојатна брзина и техника, подобро од некои гитаристи. Денес бас -гитарите се користат во повеќе музички правци отколку обичните [[гитара|гитари]]. Бас -гитарите се разликуваат од обичните гитари по тоа што жиците на бас -гитарата даваат звуци пониски за една [[октава]]. Поради непотребноста на највисоките две жици, бас -гитарите ги изгубиле нив и стандардно се произведуваат со четири жици (редослед E, A, D, G). Меѓутоа бројот на жици зависи од афинитетите на музичарот, во зависност кој стил на музика свири. Постојат петтожичанипеттожичени бас -гитари (редослед H,E,A,D,G) кои најчесто се користат во [[рок]] и [[метал (музика)|метал]] музиката, а додека пак има варијации на петтожичанитепеттожичените бас -гитари кои наместо петта жица имаат прва жица (E,A,D,G,C), што овозможува свирење на повисоки тонови од оние кои може да ги произведе стандардна петтожичанапеттожичена бас -гитара. Постојат пак и шестожичанишестожичени бас -гитари кои ги содржат сите жици на петтожичанитепеттожичените гитари (H,E,A,D,G,C) и се користат во сите правци на музиката, но многу ретко. Најдобрите басисти на сите времиња користеа четирижичаничетирижичени бас -гитари што докажува дека бројот на жици не игра многу важна улога во квалитетот на свирењето.
 
== Најпознати производители ==