Периода (периоден систем): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Периода на периодниот систем на Периода (периоден систем))
сНема опис на уредувањето
Постојат 7 периоди на хемиски елементи. Тие претставуваат редови на кои е поделен периодниот систем на елементи. Периоди на системот се:
 
* [[ПериодПериода 1 на периодниот систем|Периода 1]]
* [[ПериодПериода 2 на периодниот систем|Периода 2]]
* [[ПериодПериода 3 на периодниот систем|Периода 3]]
* [[ПериодПериода 4 на периодниот систем|Периода 4]]
* [[ПериодПериода 5 на периодниот систем|Периода 5]]
* [[ПериодПериода 6 на периодниот систем|Периода 6]]
* [[ПериодПериода 7 на периодниот систем|Периода 7]]
 
[[Категорија:Периоден систем на елементиелементите]]
[[Категорија:Хемија]]
[[Категорија:Периоди на хемиските елементи]]