Разлика помеѓу преработките на „Австро-Унгарија“

с
Отстрането уредувањето на 188.129.49.37 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
с (Отстрането уредувањето на 188.129.49.37 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
На врвот на Австро-Унгарија стоел австрискиот император кој бил и унгарски крал. Тој се служел и со други титули, како крал на [[Бохемија]], или крал на [[Чешка]]). Хабсбургците се основната династија која владеела со империјата:
* [[Франц II]] ([[1804]] – [[1835]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името Ференц I ([[1804]] – [[1835]]);
* [[Фердинанд I]] ([[1835]] – [[1848]]), кој истовремено бил и унгарски крал но под името Фердинанд V ([[1835]] – [[1848]]);
* [[Франц Јосиф]] ([[1848]] – [[1916]]), кој истовремено бил и унгарски крал;
* [[Карл I]], кој истовремено бил и унгарски крал но под името Карл IV ([[1916]] – [[1918]]).