Нирнбершки собири: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q160225 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Нацизам}}
'''Нирнбершки собири''' ([[германски]]: {{lang-de|Reichsparteitag;}} Рајхспартајтаг,= „државен партиски собирсобир“) е називот за годишните собири на [[НСДАП|Национал-социјалистичкатаНационалсоцијалистичката германска работничка партија]] (Нацистичка партија) од [[1923]] до [[1938]] година во [[Нирнберг]], [[Германија]]. Особено по доаѓањето на власт на [[Хитлер]] во [[1933]] г., овие собири претставувале важни настани за државната [[пропаганда]]. Се одржувале еднаш годишно на местото за собири на Нацистичката партија во [[Нирнберг]] и затоа вообичаено се викаатнарекуваат Нирнбершки собири.
 
== Видете уштеПоврзано ==
* [[Нирнбершко партиско собиралиште]]
* [[Нацистичка партија]]
* [[Нацистичка Германијаархитектура]]
 
 
[[Категорија:Нацизам]]
[[Категорија:Трет Рајх]]
[[Категорија:Нирнберг|Собири]]