Разлика помеѓу преработките на „Славонски Брод“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|postal_code = 35000
|area_code = 035
|blank_title1 = ТаблициРег. таб.
|blank_info1 = SB
|notes =
}}
'''Славонски Брод''' е({{lang-hr|Slavonski Brod}}) — [[град]] во [[Хрватска]] и [[административен центар]] на [[Бродско-посавска жупанија]]. Според првичните резултати од пописот 2011, во градот живееле 59.507 жители, а во самото населено место живееле 53.473 жители. Славонски Брод е најголем и најзначаен град во [[Славонија]].
 
==Географија==