Брод (пловило): Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Бродовите''', без разлика дали танкери или едноставни вдлабнати кануа, одсекогаш имале голема улога во превозот на луѓе и стока. Повеќе од илјада години трговијата се одвива со помош на бродовите.
 
== Историја ==
 
== Кр=
 
----
-Околу 3500 година п.н.е. Египќаните започнуваат да прават бродови користејќи папирус.
<br />- Околу 2450 година п.н.е. Египќаните започнуваат да прават бродови од дрвени даски и нив ги управувале околу 30 веслачи.