Сода-вода: Разлика помеѓу преработките

Додадени 77 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
Нема опис на уредувањето
[[Image:Soda bubbles macro.jpg|thumb|right|260px|Зголемена слика на меурчиња од гас во сода-вода.]]
'''Сода-вода''', позната и како '''газирана вода''' или '''кисела вода''', е вид на [[минерална вода]] која настанува од обична вода {{Хемиски|H|2|O}}, во која е растворен гасот јаглероден диоксид {{Хемиски|CO|2}}. Притоа се создава реверзибилна реакција, односно динамичка рамнотежа, во која дел од молекулите на гасот и водата реагираат и формираат јаглеродна киселина {{Хемиски|H|2|CO|3}}, а дел од молекулите од гасот остануваат во водата во форма на меурчиња. Оттаму и киселиот вкус на газираната вода.
 
Поради својата освежителна трпкост (од меурчињата) и киселост, сода-водата е основна состојка на многу безалкохолни пијалоци.
4.318

уредувања