Магнетен пол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 309 бајти ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
----
 
'''Магнетните полови''' се половите на еден магнет. Тие се определени според магнетините полиња што се наоѓаат во близина на оските на [[земјина ротација|ротација]] на [[Земја|Земјата]]. Северниот магнетен пол се наоѓа на [[јужен пол|јужниот пол]] на Земјата, додека пак јужниот магнетен пол се наоѓа на [[северен пол|северниот пол]] на земјата.
 
[[Категорија:Магнетизам]]
 
 
[[de:Magnet]]
[[eo:Magneto]]
[[es:Imán (física)]]
[[fr:Aimant]]
[[he:מגנט]]
[[id:Magnet]]
[[ja:磁石]]
[[pl:Magnes]]
[[pt:Íman]]
[[sl:Magnet]]
[[vi:Nam châm]]
13.850

уредувања