Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј II“

Одземени 2 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
|birth_date=10 април 401
|death_date={{death date|450|7|28|df=y}} (aged 49)
|issue=[[Лицинија ЕвдоксијаЕвдокија]]
|}}
'''Флавиј Теодосиј''' или '''Теодосиј II''' ([[латински]]: ''Flavius ​​Theodosius Junior'') бил император на [[Источната Римска империја]] во периодот од [[408]] до [[450]] година.