Лицинија Евдокија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Набргу потоа на [[2 јуни]] [[455]] година [[вандали]] те на [[Гејзерик]] го нападнале [[Рим]] и ја киднапирале Лицинија Евдоксија и нејзините две ќерки во [[Африка]]. Во [[462]] година била ослободена и вратена во [[Константинопол]].
 
Таа дала средства за изградба на [[базилика]]та [[СанЦрква ПјетроСвети инПетар Винколиво Окови]] во [[Рим]].
 
[[Категорија:Христијани од 5 век]]
[[Категорија:Римјани од 5 век]]
[[Категорија:Византијци од 5 век]]
[[Категорија:Теодосиева династија]]