Разлика помеѓу преработките на „Градоначалник на Прилеп“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox political post
|post = Градоначалник
|body = Општина Прилеп
|insignia =
|insigniasize =
|insigniacaption =
|nativename =
|image = Марјан Ристески.jpg
|imagesize =
|alt = Boris Johnson, current incumbent
|incumbent = [[Марјан Ристевски]]
|incumbentsince = 2005
|style =
|residence =
|appointer = Електоратот од [[Општина Прилеп]]
|termlength = Четири години
|formation =
|succession = First Thursday in May quadrennially
|inaugural =
|deputy =
|salary =
|website =
}}
 
'''Градоначалникот на [[Прилеп]]''' ја застапува и ја претставува општината. Тој се избира на непосредни и слободни избори на секои четири години.