Михаил II (Византија): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Михаил II Аморијац на Михаил II (Византија))
сНема опис на уредувањето
|}}
{{Амориска династија}}
'''Михаил II''' наречен '''АмориецАмориецот''' или '''ПелтекПелтекот''' — [[цар на Византија|византиски цар]] кој владеел од 820 до неговата смрт на 2 октомври 829 година, прв владетел на Аморијанската династија.
 
Михаил бил војник, кој се искачил во висок чин заедно со неговиот другар [[Лав V Ерменец]] (владеел 813–820). Му помогнал на Лав да го тргне од престолот и да го заземе местото на царот [[Михаил I Рангабе]]. Меѓутоа, подоцна и самите ќе се разидат и Лав ќе го казни Михаил на смрт. Потоа, Михаил успева маестрално да спроведе заговор, кој ќе доведе до убиство на Лав на Божиќ во 820 година. Веднаш се соочил со голем револт на [[Тома Славјанинот]], кој скоро и да го загубел престолот и не бил целосно уништен до пролетта 824 година. Подоцнежните години биле обележани со две големи воени катастрофи кои имале долгорочни ефекти: почнувањето на муслиманската окупација на [[Сицилија]] и загубата на [[Крит]] од Сарацените. На домашен терен го поддржал и го засилил верувањето во официјалното [[Византиско иконоборство|иконоборство]], кое повторно започнале со Лав V.