Разлика помеѓу преработките на „Елена Драгаш“

Додадени 1.747 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Елена Кантакузина''' ([[грчки]]: ''Ἑλένη Δραγάση'', [[1372]] - [[1450]]) била [[византиска царица]], сопруга на византискиот императорот [[Мануил II Палеолог]]и мајка на последните двајца византиски императори [[Јован VIII Палеолог]] и [[Константин XI Драгаш]].
 
==Потекло ==
 
Елена Драгаш била ќерка на [[Константин Драгаш]], владетел на [[Велбуџ]], од неговата прва сопруга.
 
== Царица ==
 
На [[10 февруари]] [[1392]] Елена Драгаш се омажила за византискиот император [[Мануел II Палеолог]].
 
[[Мануел II Палеолог]] починал на [[21 јули]] [[1425]] година, а Елена Драгаш го надживеала со 25 години. Таа влегла во [[манастир]] со монашкото ''Хипомона''.
 
Елена Драгаш починала на [[23 мај]] [[1450]] година во [[Константинопол]].
 
== Деца ==
 
Двајцата имале неколку деца:
* Непозната ќерка
* Константин Палеолог, починал млад
* [[Јован VIII Палеолог]] (1392-1448), [[Византија|византиски]] [[император]] (1425-1448)
* [[Андроник Палеолог (син на Мануел II)|Андроник Палеолог]] (? -1429), деспот, гувернер на [[Солун]] (1408-1423)
* Втора непозната ќерка
* [[Теодор II Палеолог]] (? -1448), [[Деспот]] на [[Мореја]]
* Михаил Палеолог
* [[Константин XI Драгаш]] (1405-1453), последниот [[Византија|византиски]] [[император]] (1448-1453)
* [[Димитриј Палеолог]] (1407-1470), [[деспот]] на [[Мореја]]
* [[Тома Палеолог]] (1409-1465), [[деспот]] на [[Мореја]]