Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 210 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Санкт Петербург''' ({{lang-ru|Санкт-Петербург}}) — еден од најголемите градови во [[Русија]] основан од страна на царот [[Петар Велики]] во [[1703]] година. Изграден е на мочурливо земјиште, а за време на неговата изградба загинале илјадници луѓе. Овој град е создаден за да ја отвори [[Русија]] за Западот, а во текот на наредните два века тој ја заменил [[Москва]] како центар на политичкиот живот во Русија.
 
[[Податотека:Собор Воскресения Христова 1.jpg|мини|150п|лево|Каналот Грибоедов со црквата на Христовото Воскресение]]
Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во [[СССР]] го носел името на [[Ленин]] - Ленинград. По падот на [[комунизам|комунизмот]], на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).
 
 
Етничкиот состав на населението е: [[Руси]] 80.1%, [[Украинци]] 1.3%, [[Белоруси]] 0.8%, [[Татари]] 0.6%, [[Ерменци]] 0.6%, [[Евреи]] 0.5%, [[Узбеци]] 0.4%, [[Таџици]] 0.3%, [[Азери]] 0.3%, [[Грузијци]] 0.2%, [[Молдавци]] 0.2%, [[Финци]] 0.1%, други – 1.3%.
 
 
{{Wide image|Panorama of Saint Petersburg from Palace Bridge.jpg|1000px|Реката [[Нева]] течи низ поголемиот дел од центарот на градот}}