Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 610 бајти ,  пред 5 години
с
с
 
== Демографија ==
Според бројот на жители Санкт Петербург е втор најголем град во Русија. Според пописот од 2010 година во градот живееле 4,879,566 жители.
 
Етничкиот состав на населението е: [[Руси]] 80.1%, [[Украинци]] 1.3%, [[Белоруси]] 0.8%, [[Татари]] 0.6%, [[Ерменци]] 0.6%, [[Евреи]] 0.5%, [[Узбеци]] 0.4%, [[Таџици]] 0.3%, [[Азери]] 0.3%, [[Грузијци]] 0.2%, [[Молдавци]] 0.2%, [[Финци]] 0.1%, други – 1.3%.
 
{{Wide image|Panorama of Saint Petersburg from Palace Bridge.jpg|1000px|Реката [[Нева]] течи низ поголемиот дел од центарот на градот}}