Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 30 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во [[СССР]] го носел името на [[Ленин]] - Ленинград. По падот на [[комунизам|комунизмот]], на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).
 
== Демографија ==
 
{{Wide image|Panorama of Saint Petersburg from Palace Bridge.jpg|1000px|Реката [[Нева]] течи низ поголемиот дел од центарот на градот}}