Охридски рамковен договор: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 46.217.74.131 (разговор), вратено на последната верзија на Zdravko)
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Treaty
{{Историја на Македонија}}
|name = Охридски рамковен договор
|long_name =
|image =
|image_width =
|caption =
|date_signed = 13 август 2001
|location_signed = [[Охрид]], [[Македонија]]
|signatories =
*[[Борис Трајковски]]
*[[Љубчо Георгиевски]]
*[[Бранко Црвенковски]]
*[[Арбен Џафери]]
*[[Имер Имери]]
|parties =
|depositor =
|language =
|languages =
|wikisource =
}}
 
'''Охридскиот рамковен договор''' е договор за внатрешното уредување на малцинските права во Република Македонија, потпишан на [[13 август]] [[2001]] година помеѓу претставниците на тогашните најголеми политички партии и специјални претставници на [[ЕУ]] и на [[САД]]. Охридскиот договор е склучен во текот на ескалацијата на насилства помеѓу етнички албанската [[ОНА]] и македонските вооружени сили во [[Конфликтот од 2001]]. Поради тоа, многу граѓани, особено од македонска националност, го сметале договорот за насилно изнуден и неприфатлив.<ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1284 А1, 12.8.2001: Соопштение од СМК]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1925 А1, 4.9.2001: МААК ќе покрене правна процедура за поништување на рамковниот договор]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1922 А1, 4.9.2001: Повеќе од половина Македонци против Рамковниот договор]</ref><ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce450/Tekst20.htm Македонско Сонце, 2002: НЕАЛБАНСКИТЕ ЕТНИКУМИ ПРОТИВ РАМКОВНИОТ ДОГОВОР]</ref><ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=1397 А1, 15.8.2001: Македонската дијаспора против рамковниот договор]</ref>
 
 
== Преговори ==
{{Историја на Македонија}}
 
Преговорите се одвивале во [[Вилата Билјана]] во [[Охрид]] во текот на јули и август 2001, каде што е и парафиран договорот на 10 август 2001, па оттаму името Охридски договор.