Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна организација на трудот“

нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
| footnotes =
}}
'''Меѓународна организација на трудот''' ('''МОТ''') — специјализирана агенција на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] која се занимава со прашањата поврзани со трудовата проблематика.<ref>[http://www.ilo.org/decentwork ILO Decent Work Agenda]. Ilo.org. Retrieved on 2012-06-02.</ref> Нејзиното седиште е во [[Женева]]. Основана е во [[1919]] година и во периодот до [[Втората светска војна]] е агенција на [[Друштво на Народите|Друштвото на Народите]]. Во 1946 година МОТ станува прва специјализирана агенција на ОН. Од [[2012]], во МОТ членуваат 185 земји од светот. [[Република Македонија]] е членка на МОТ од [[28 мај]] [[1993]] година.
 
МОТ се залага за зајакнување на [[работнички права|работничките права]], за подобрување на работните и животните услови на работниците, за создавање на нови работни места и за обезбедување пристап до информации и обука. Една од основните функции на МОТ е воспоставување на меѓународни стандарди на заштита на работничките права.
5.964

уредувања