Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 600 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[1912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[19931994]])<ref>„Македонска„Почина енциклопедија“,првоборецот МАНУЦветко Узуновски – Абаз“, Скопје„Нова Македонија“, 200925 мај 1994, 1527-15284 стр.</ref> е, македонски комунист, учесник во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]] и во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]]. Тој беше последниот преживеан шпански борец од [[Македонија]].<ref>„Последниот шпански борец“, „Нова Македонија“, 26 мај 1994, 4 стр.</ref>
 
== Пред војната ==
== По ослободувањето ==
 
По ослободувањето, oд [[1944]] до [[1946]] година, Узуновски беше прв началник на [[УДБА|ОЗН]] за Македонија, а на [[11 февруари]] [[1946]] година е избран за министер за внатрешни работи на НР Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/68604F4832664DF89D85F5A68E261ABC.pdf Службен весник на Народна Република Македонија 4/1946, 1 стр.]</ref> На оваа функција останува до [[1953]] година, кога паѓа во немилост. Испратен е на работа во сојузните органи. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија. Пензиониран е како генерал полковник на [[ЈНА]].<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1527-1528 стр.</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Ресенчани]]
[[Категорија:Царев Двор]]
[[Категорија:Родени во 1912 година]]
[[Категорија:Починати во 1994 година]]
6.557

уредувања