Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

Додадени 639 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox monarch
| name = Грегорија
| title = [[Византиска царица]]
|image =
|caption =
| full name = Грегорија
| spouse = [[Константин III Ираклиј]]
| issue = * ќерка <small>мажена за персиски шах</small><br>[[Констанс II Ираклиј]] <br> Теодосиј
 
| dynasty = [[Ираклиева династија]]
| father = Никита
| mother =
| birth_date = 7 век
| birth_place =
| death_date = 7 век
| death_place =
| place of burial =
|}}
'''Грегорија''' била [[византиска царица]], сопруга на императорот [[Константин III Ираклиј]].