Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

Додадени 849 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
Бракот меѓу Грегорија и Константин III бил склучен околу 629-630 година. Во тоа време младоженецот имал седумнаесет години. Веројатно Грегорија била на речиси иста возраст. За свадбата таа пристигнала во [[Константинопол]] од Западен Пентаполис во провинцијата Киренајка, територии кои биле под контрола на нејзиниот татко. По брачната церемонија таа станала мала царицата, втора во хиерархијата по царицата [[Мартина]] (втората сопруга на Ираклиј).
 
Император Ираклиј починал на [[11 февруари]] [[641]] година, а престолот бил наследен од Константин III, кој владеел како виш император заедно со полубратот Ираклион. Константин III сепак починал од туберкулоза помеѓу април и мај истата година. Во септември Ираклион бил соборен од власт и бил заменет од синот на Грегорија, [[Констанс II Ираклиј]]. Не е познато сепак каква улога извршила таа за време на владеењето на нејзиниот син<<ref name=Garland>[http://www.roman-emperors.org/gegoria.htm Lynda Garland, "Gregoria, Wife of Heraclius Constantine]</ref>.
 
== Деца ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски==
*[http://books.google.com/books?id=tlNlFZ_7UhoC&pg=PA44&lpg=PA44&dq=%22Niketas%22+%22Egypt%22+Prefect&source=web&ots=GvF-F54wsq&sig=R2jqZKZKd-41e_flniGAiW0s5e0#PPA45,M1-- The pages of "Heraclius" dealing with Niketas and Egypt]
*[http://books.google.com/books?id=QCIaBQTCg0IC&pg=PA543&vq=Heraclius&dq=%22Heraclius%22+%22Vandals%22+%22471%22&hl=el&sig=XLXypGGyn4qD91teY1jqQgaQKIs- The page of "The Prosopography of the Later Roman Empire", vol. 2 dealing with Heraclius of Edessa]
 
{{s-start}}
{{s-bef|rows=2|before=[[Мартина]]}}
{{s-ttl|title=[[Византиска царица]]|years=641}}
{{s-aft|rows=2|after=[[Фауста (сопруга на Констанс II)|Фауста ]]}}
{{s-end}}