Лав III Сириец: Разлика помеѓу преработките

Одземени 120 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|predecessor =[[Теодосиј III]]
|successor =[[Константин V Копроним|Константин V]]
|spouse =[[Марија (сопруга на Лав III Сириец)|Марија]]
|issue =[[Константин V Копроним|Константин V]]<br />[[Ана (сопруга на Артавазд Иконољубец)|Ана]]<br /> [[Козма (син на Лав III Сириец)|Козма]]<br />[[Ирина (ќерка на Лав III Сириец)|Ирина]]
|house =[[Сириска династија]]
|house-type =династија
| isbn = 90-429-0387-2}}</ref>.
 
Лав бил оженет за [[Марија (сопруга на Лав III Сириец)|Марија]], со која имале четири деца: [[Константин V Копроним|Константин V]], [[Ана (сопруга на Артавазд Иконољубец)|Ана]], [[Козма (син на Лав III Сириец)|Козма]] и [[Ирина (ќерка на Лав III Сириец)|Ирина]].
 
== Рани години ==