Разлика помеѓу преработките на „Харитон (охридски архиепископ)“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12297968)
birthplace = |
dead = alive|
death_date = [[{{римски|17}} век]]|
deathplace = |
other = Харитон
}}
'''Харитон ''' бил православен свештеникјеромонах и [[Список на архиепископи на македонската и охридската архиепископија|охридски архиепископ]] во период во 21 октомври [[16431641]] до [[1651]] година.<ref>{{цитирана книга|last=Грозданов|first=Цветан |title=Живописот на Охридската архиепископија: студии|publisher=Македонска академија на науките и уметностите|location=Скопје|date=2007}}</ref>
 
[[Податотека:Грамота од Харитон до Романов.tif|150п|лево|thumb|Грамота од поглаварот на Охридската архиепископија Харитон до рускиот цар Алексеј М. Романов со барање материјална и морална помош за црквата во Македонија.]]
 
Игуменот Герман на кременишкиот манастир „Успение Богородично“ од [[Костур]]ско добил потпишана грамота од него како архиепископ, наменета за рускиот цар. Има и други зачувани грамоти со негов архиепископски потпис, наменети за неговите владици, што оделе да собираат милостина во Русија (кариополскиот епископ Неофит 1644-1645,гревенскиот [[митрополит]] Гаврил септември 1646 и корчанскиот митрополит Гаврил септември 1646 и костурскиот митрополит Кипријан 1651). Тоа биле економски тешки години на сиромаштија и задолженост на [[Охридска архиепископија|Охридската архиепископија]], поради што побарал помош од рускиот патријарх и од рускиот цар за откуп на заложените црковни драгоцености. Има претпоставки дека повторно бил избран за [[архиепископ]] (1651).<ref>Иван Снегаров, Историја на Охридската архиепископија том II Од потпаѓањето под турска власт се до нејзиното укинување (1394-1767), Софија 1931</ref><ref>Јован Белчовски, Хронолошки список на поглаварите на Охридската архиепископија (патријаршија), „Годишен зборник“ на Богословски факултет „Свети Климент Охридски“, книга 8 Скопје 2002</ref><ref>Славко Димевски, Историја на македонската православна црква, Скопје, 1989</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}