Васил Тоциновски: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на Стојче Тоциновски (разговор), вратено на последната...
(сакам да објавам фотографија на Васил Тоциновски)
с (Отстрането уредувањето на Стојче Тоциновски (разговор), вратено на последната...)
<gallery>
Пример.jpg|Опис1
</gallery>
'''Васил Тоциновски''' (роден на {{роден на|22|август|1946}} во с. {{роден во|Стојаково}}, Гевгелиско) е македонски писател, есеист, критичар, книжевен историчар и преведувач. Тој е еден од најплодните современи македонски автори. Пишува проза и поезија, како за деца така и за возрасни. Уредник е на списанието за литература и култура „Современост“ од [[Скопје]].