Разлика помеѓу преработките на „Зоја Зауцена“

Додадени 998 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox royalty|consort
|name =Зоја Зауцена
|title =[[Византиска императорка]]
|image =
|caption =
|succession =Сопруга на византискиот император
|reign = 893/897–899
|spouse =[[Лав VI Мудриот]]
|issue =Ана
|house =[[Македонска династија]]
|house-type=
|father =
|mother =
|birth_date =
|birth_place =
|death_date =899
|death_place ={{починал во|Константинопол}}
|place of burial =[[Црква Свети Апостоли (Константинопол)|Црква Свети Апостоли)]]
}}
'''Зоја Зауцена''' (? - [[899]]) била византиска царица, втора сопруга на царот [[Лав VI Мудриот]].
 
{{s-aft|after=[[Евдокија Бајана]]}}
{{end box}}
 
 
[[Категорија:Византиски императорки]]
[[Категорија:Византијци од 9 век]]
[[Категорија:Погреби во црквата Свети Апостоли]]
[[Категорија:Македонска династија]]