Разлика помеѓу преработките на „Јустинијан II“

Додадени 42 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
|death_place =[[Даматрис]]
|}}
{{Ираклиева династија}}
'''Јустинијан II''' ([[грчки]]: ''Ιουστινιανός Β΄'', [[латински]]: ''Iustinianus II''), ({{роден на|||668}} во {{роден во|Константинопол}} - {{починал на|11|декември|711}}) бил византиски император кој владеел во периодот од [[685]] до [[695]] и од [[705]] до [[711]] година.