Разлика помеѓу преработките на „Ираклиј II“

Додадени 5.079 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox monarch
{{Инфокутија за личност
| name =Ираклиј
| име=Ираклиј II<br />
| title =[[Список на византиски цареви|Цар]] на [[Византија]]
| image= портрет=Solidus-Heraclius-sb0764.jpg
| опис=[[Ираклиј I]] со своите синови [[Константин III Ираклиј|Константин III]] и Ираклиј II.
| caption =Ираклиј со неговиот татко, [[Ираклиј I]] и брат, [[Константин III Ираклиј|Константин III]]
| наставка=
| reign =февруари 641 – септември 641
| роден-дата= [[626]]
| full name =Флавиј Константин Ираклиј
| роден-место= [[Лазика]]
| predecessor =[[Константин III Ираклиј|Константин III]]
| починал-дата= 11 февруари [[641]]
| successor =[[Констанс II Ираклиј|Констанс II]]
| починал-место=
| dynasty =[[Византија под Ираклиевата династија|Ираклиева династија]]
}}
| father =[[Ираклиј I]]
| mother =[[Мартина (царица)|Мартина]]
| death_date =641 (на 15 години)
|}}
 
[[Категорија:{{Ираклиева династија ]]}}
'''Ираклиј II''' (Ираклеон) ([[Грчки јазик|Грчки]] ''Κωνσταντίνος Ηράκλειος'') бил цар на [[Византија]] за кусо време од февруари [[641]] година до септември истата година.
 
'''Константин Ираклиј''' (626&ndash;641), попознат по демунитивната форма '''Ираклие''' или пак ретко како, '''Ираклиј II''',<ref>{{cite book | editor1-last = Bellinger | editor1-first = Alfred Raymond | editor2-last = Grierson | editor2-first= Philip | title = Catalogue of the Byzantine Coins in the Dumbarton Oaks Collection and in the Whittemore Collection: Phocas to Theodosius III, 602-717. Part 1. Phocas and Heraclius (602-641) | publisher = Dumbarton Oaks | year = 1992 | isbn = 9780884020240 | page = 389}}</ref> — син на [[Ираклиј I]] и неговата внука [[Мартина (царица)|Мартина]], и бил византиски цар во кус период меѓу февруари и септември 641 година.
{{Никулец за биографија}}
 
Тој бил крстен и официјално владеел како флавиј Конатантин Ираклиј, нов о историските извори и византиските пишани текстови се користи името Ираклиј.
 
Ираклиј најверојатно се родил во [[Лазика]] каде неговиот татко бил во поход против [[Хозрој II]] од [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]]. Тој најверојатно бил четвртиот син на Мартина и Ираклиј, но првиот кој бил без физички деформитет и бил способен да владее.
 
Кон крајот на владеењето на Ираклиј тој преку влијанието на својата мајка се стекнал со титулата [[Август (титула)|Аввгуст]] на 4 јули, 638 година, и по смртта на неговиот татко тој бил прогласен за совладетел заедно со неговиот постар полубрат [[Константин III Ираклиј|Константин III]].
 
Прераната смрт на Константин III, во мај 641 година, го направила Ираклиј единствен владетел. Но сомнежот дека тој и Мартина го убиле Константин наскоро довело до бунт на војсководачот [[Валентин Аршакуни|Валентин]], кој го присилил Ираклиј да го прифати неговиот млад внук [[Констанс II Ираклиј|Констанс II]] како совладетел. Мартина се обидела да го реши ова со крунисување на нејиниот помлад син [[Цезар (титула)|Цезар]] Давид (Тибериј) како император.
 
Но ва само ги налутило подржувачите на Констанс II, и Валентин раширил гласини дека Мартина и Ираклиј имале намера да го отстранат Констанс и неговите поддржувачи. Бунтот кој следел довел до соборување на Мартина и Ираклиј, кои биле подложени на [[сакатење]] и биле протерани. Ова било прввладетел да биде подложен на сакатење, практика која најверојатно била превемена од [[персијци]]те, при што во овој случај бил исечен јазикот на Мартина и носот на Ираклиј. Ништо повеќе не се знае за Ираклиј по неговото соборување и протерување на [[Родос]]. Се претпоставува дека умрел подоцна истата година. [[Констанс II Ираклиј|Констанс II]], синот на [[Константин III Ираклиј|Константин III]], станал единствен владетел.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
==Извори==
*''The Oxford Dictionary of Byzantium'', Oxford University Press, 1991.
*{{1911}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons-inline|Ираклиј II}}
 
{{s-start}}
{{s-hou|[[Ираклиева династија]]||626||по 641}}
{{s-reg|}}
|{{s-bef | описbefore=[[Ираклиј I]] со своите синови [[Константин III Ираклиј|Константин III]],<br> и [[Ираклиј II. I]]}}
{{s-ttl | title=[[Список на византиски цареви|Византиски цар]] | years=641 |regent1=[[Константин III Ираклиј|Константин III]]}}
{{s-aft| after=[[Констанс II Ираклиј|Констанс II]]}}
{{s-end}}
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 
[[Категорија:Ираклиева династија ]]
[[Категорија:Византиски императори од 7 век]]
[[Категорија:Ираклиева династија]]
[[Категорија:Родени во 628 година]]
[[Категорија:Починати во 641 година]]