Разлика помеѓу преработките на „Тиренско Море“

Додадени 126 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Map of Italy-mk.svg|мини|десно|300п|Карта на Италија со Тиренското Море]]
 
'''Тиренското Море''' ([[итал.]]{{lang-co|Mari ''MareTirrenu}}, {{lang-fr|Mer Tyrrhénienne}}, {{lang-it|Mar Tirreno'')}}, е{{lang-nap|Mar Tirreno}}, {{lang-sc|Mare Tirrenu}}, {{lang-scn|Mari Tirrenu}}) [[водна површина]] која преставува дел од [[Средоземно Море|Средоземното Море]], т.е. делот западно од копното на [[Италија]].
 
== Географија ==