Разлика помеѓу преработките на „Лав III Сириец“

Додадени 1.432 бајти ,  пред 6 години
 
== Иконоборство ==
{{главна|Византиско иконоборство}}
 
Лав III го означил почетокот на византиското иконоборство. Во 726 година бил издаден едикт според кој иконите биле забранети. Но, едиктот бил пречекан со силно противење од константинополски патријарх [[Герман I Цариградски|Герман]] и од страна на клирот и народот. [[Папа Григур II]] и [[Јован Дамаскин]], исто така, го кренале своjот глас во заштита на [[Православие]]то, како и повеќето теолози и монасите, поради што тој започнал гонење и страшно мачење и убивање на истите. Како незадоволство од таа одлука, во [[Грција]] се дигнала буна, која во [[727]] година била задушена. Патријарх Герман I не сакал да го потпише императорскиот декрет и дал оставка, а на негово место Лав III го поставил неговиот истомисленик – [[Анастасиј Цариградски|патријархот Анастасиј]].
 
== Наводи ==