Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј III“

Додадени 869 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
'''Теодосиј III''' ([[грчки]]: ''Θεοδόσιος Γ΄'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[715]] до [[717]] година.
 
Теодосиј III бил финанснов службеник и собирал даноци во јужниот дел на тема Опсикион. Бил испратен на советување во Мизија, кога војската, незадоволна од управувањето на Анастасиј II започнала да се бунтува и да го прогласува него за император. Теодосиј се откажал и дури се обидел да се спаси преку бегство во шумите недалеку од Константинопол (околу градот Адрамитиум), но бунтовниците го принудиле да остане кај главната војска и да тргне кон престолнината во мај 715 година.
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}